کیفوز

برخی از ناهنجاری های اسکلتی مثل لوردوز گردنی و کمری،کیفوز،پای ضربدری و پرانتزی علاوه بر مشکلاتی مختلفی که برای ما ایجاد میکنند سبب کوتاهی در قد هم میشوند.
در اینجا به ناهنجاری گوژپشتی میپردازیم.

گوژپشتی یا کیفوزپشتی چیست؟

افزایش بیش از حد طبیعی انحنای فوقانی پشت را گوژپشتی،پشت گرد یا کیفوز می نامند.کیفوز به دو صورت کیفوز مادرزادی و کیفوز اکتسابی دیده می شود.
کیفوز را به دو نوع عمومی و موضعی تقسیم می کنیم.

کیفوز عمومی در تمام طول مهره ها دیده می شود و کیفوز موضعی در منطقه محدودی از ستون مهره ها دیده می شود، مثل کیفوز پشتی.

برخی از کیفوز ها برگشت پذیر هستند و برخی دیگر برگشت ناپذیر هستند.
معمولاً گوژپشتی برگشت پذیر بر اثر رعایت نکردن بهداشت حرکتی و استفاده از وسایلی مانند میز و صندلی نامناسب در بلند مدت ایجاد می شود.عوامل دیگری مثل ضعف عضلات را نیز می توان علت این عارضه دانست.
گوژ پشتی برگشت ناپذیر با حرکات اصلاحی قابل درمان نمیباشد و میتواند از جمله به دلیل شکستگی های متعدد یا عوامل دیگری باشد.

کیفوز ها انواع مختلفی دارند مثل کیفوز مادرزادی،کیفوز جوانی وکیفوز پیری که هر کدام علل مختلفی دارند.
از عوارض این ناهنجاری اسکلتی میتوان به عواملی همچون:درد و ظاهر ناخوشایند،کوتاهی قد،افزایش فشار روی مهره ها و…اشاره کرد.
جهت پیشگیری و درمان این عارضه شما باید زیرنظر یک متخصص حرکات اصلاحی حرکات و تمرینات را انجام دهید.
تمرینات این ناهنجاری باید شامل جنبش پذیری در ستون فقرات،کشش عضلات سینه و تقویت عضلات خلفی پشت باشد.
برای جنبش پذیری در ستون فقرات میتوانید در حالت ایستاده دستها را در دو طرف بدن به موازات باز کنید و آهسته به سمت چپ و راست بچرخید(حرکت مسگری) و یا میتوانید تنه را به طرفین خم کنید.
برای کشش عضلات سینه میتوانید دستهایتان را در پشت بدن قلاب کنید و بالا بیاورید در این حالت تنه و سر باید صاف و رو به جلو باشد تا عضلات سینه ای شما تحت کشش قرار بگیرد.
جهت تقویت عضلات خلفی پشت می توانید در حالت ایستاده یا نشسته دست ها را در بالای سر قلاب کنید و آهسته به عقب ببرید در این حالت هم عضلات سینه کشیده میشود و هم عضلات پشتی تقویت میشوند.
توجه داشته باشید که شما حتما باید طرز صحیح ایستادن،نشستن،راه رفتن و وضعیت خوابیدن صحیح را رعایت کنید در واقع حرکات اصلاحی،اصلاح سبک زندگی شماست.

 

نویسنده : حسین سعادت مهر مربی رسمی آمادگی جسمانی و پزشکیار ورزشی